Jedyną stałą rzeczą w życiu są zmiany. SME Instrument (SMEI) idealnie wpisuje się w to stwierdzenie. Komisja Europejska zaplanowała szereg usprawnień, które mogą zaskoczyć małe i średnie firmy z całej Europy. Aby lepiej się do nich przygotować, opracowaliśmy materiał o zmianach oraz krótkie podsumowanie tego, jak wyglądał rok 2017 w SMEI – czyli kto był najskuteczniejszy i jak w tym wszystkim odnalazły się polskie firmy.

SME Instrument

Horyzont 2020 jest największym programem dofinansowania innowacyjnych rozwiązań w historii Unii Europejskiej. Jest kontynuacją dotychczasowych funduszy bezpośrednio z Brukseli wspierających badania naukowe i innowacje. SME Instrument jest częścią Horyzontu 2020 finansującą innowacyjne projekty realizowane tylko i wyłącznie przez małe i średnie przedsiębiorstwa. Instrument wspiera firmy o zasięgu międzynarodowym, pomagając im w realizacji przełomowych pomysłów o wysokim ryzyku i potencjale. Jego celem jest wzmocnienie europejskiej innowacyjności i pomoc w szybszym wprowadzeniu innowacji na rynek. W ciągu 7 lat trwania programu firmy mogą zdobyć ponad 3 miliardy euro. Dotacje są przyznawane projektom w ramach dwóch faz, a wnioski wolno składać kilka razy w roku. Można włączać partnerów biznesowych do konsorcjum i/lub zlecić część pracy innym podmiotom.

O dotację z Instrumentu może się ubiegać mała lub średnia firma z innowacyjnym pomysłem z każdego kraju Unii Europejskiej
i wybranych krajów stowarzyszonych.

Nie ma wyznaczonych limitów na to, jaki procent budżetu trafi do danego państwa. To, ile grantów otrzyma każdy z nich, zależy wyłącznie od przedsiębiorczości lokalnych firm. Dofinansowanie otrzymują najbardziej przełomowe i najlepiej przygotowane projekty.

Success rate (wskaźnik sukcesu) w Fazie 2 jest bardzo niski (w ostatnim rozdaniu około 4%), a mimo to przy każdym naborze tysiące firm stwierdzają, że warto poświecić czas i energię na przygotowanie wniosku. Powodów jest wiele: wysoki budżet, uproszczone procedury, bezzwrotne dotacje z puli europejskiej, duży prestiż programu (wygranie grantu ze SMEI przyciąga inwestorów

i dodaje wiarygodności firmie i projektowi) oraz wsparcie coachingowe.

SME Instrument w 2017 r.

W tym podsumowaniu skupimy się na projektach Fazy 2, które najbardziej wpływają na wzrost tempa rozwoju projektów (granty są znacznie wyższe niż w Fazie 1). W momencie, w którym kończono pisać ten artykuł, nie były jeszcze znane wyniki z października 2017 r., dlatego pominiemy wnioski z tego rozdania.

Polska – coraz lepiej

Zdecydowanie możemy powiedzieć, że ten rok jest przełomowy dla polskich firm startujących w Fazie 2 SME Instrumentu. W 2017 roku 5 projektów zdobyło grant z tej fazy, czyli prawie tyle samo, co przez trzy wcześniejsze lata (2014-
-2016 – 6 projektów). Z czego wynika ta poprawa? Mieliśmy okazję uczestniczyć w przygotowaniu do programu we wszystkich sfinansowanych projektach Fazy 2 w 2017 roku i przyjrzeć się temu, jak działają wygrywające firmy. Pozwoliło to nam zaobserwować pewne wspólne cechy w myśleniu i działaniu. Poza innowacyjnymi projektami firmy charakteryzują się biznesowym podejściem, pomysłem na siebie i komercjalizację. Są świadome działań konkurencji i swojego miejsca na rynku. Poradziłyby sobie bez grantu, SMEI pomoże im jedynie rozwijać swoje produkty szybciej. Nie bez znaczenia są również: zmiana podejścia do programu na bardziej dojrzałe oraz profesjonalne przygotowanie (wszystkie firmy były aktywnie zaangażowane w pisanie wniosku).

Pozostałe 74% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Fundusze europejskie na mecie – koniec perspektywy 2014–2020

DiF_31_8.jpg

Z informacji przedstawianych przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej pod koniec 2019 r. wynika, że Polska wydała już ponad 80% funduszy unijnych (ok. 270 mld zł) przyznanych w obecnej perspektywie (2014–2020). Dane resortu wskazują, że środki unijne przyczyniły się do wzrostu nakładów inwestycyjnych o 24% (w 2018 r.), co jest pozytywnym zjawiskiem dla gospodarki całego kraju.

Czytaj więcej

Rozliczanie projektów unijnych

DiF_MC_66_3.jpg

Realizacja projektów, które otrzymały dofinansowanie, wiąże się z szeregiem obowiązków. Od momentu podpisania umowy o dofinansowanie do etapu rozliczania, a później trwałości projektu mijają miesiące, a nawet lata. Prowadzenie projektu zgodnie z umową o dofinansowanie oraz załącznikami do niej gwarantuje jego przepisowe i poprawne rozliczenie, w wyniku czego zostanie wypłacone dofinansowanie.

Czytaj więcej

Fundusze Europejskie w Polsce – nowy rok, nowe możliwości

DiF_24_7.jpg

Przedsiębiorcy, którzy planują długookresowe kierunki rozwoju, nastawione na wdrażanie innowacji wykorzystujących najnowsze rozwiązania i technologie, mają szansę na uzyskanie dofinansowania w ramach Funduszy Europejskich.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama