W obrocie gospodarczym można spotkać różne rodzaje umów leasingowych, co wynika z przyjęcia różnych kryteriów podziału, o których mowa poniżej. Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, która z umów leasingu jest najkorzystniejsza. Dlatego warto znać charakterystykę poszczególnych rodzajów leasingu, aby w momencie decydowania się na konkretną ofertę firmy leasingowej być świadomym istniejących możliwości w tym zakresie i wybrać umowę najbardziej dostosowaną do własnych potrzeb.

W zależności od kryterium podziału wyróżnia się następujące rodzaje leasingu:

  • operacyjny, finansowy i zwrotny - gdy kryterium podziału jest uprawnienie strony umowy do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od przedmiotu leasingu,
  • ruchomości, nieruchomości, przedsiębiorstwa, gruntów, rzeczy używanych, praw majątkowych itd. - gdy kryterium podziału jest przedmiot umowy,
  • bezpośredni i pośredni - gdy kryterium podziału jest liczba podmiotów uczestniczących w transakcji,
  • złotówkowy, walutowy, denominowany - gdy kryterium podziału jest rodzaj waluty stosowanej w rozliczeniach między stronami leasingu,
  • ze stałą stopą oprocentowania i ze zmienną stopą oprocentowania - gdy kryterium podziału jest wysokość stopy oprocentowania.

Najbardziej znane wszystkim kryterium podziału leasingu, oparte na uprawnieniu do dokonywania odpisów amortyzacyjnych, jest podstawą do rozróżnienia leasingu operacyjnego i leasingu finansowego (inaczej: kapitałowego). Na założeniach leasingu operacyjnego oraz finansowego oparty jest również leasing zwrotny, z tą różnicą, że transakcję poprzedza sprzedaż przedmiotu leasingu firmie leasingowej przez jej dotychczasowego właściciela, który następnie będzie wykorzystywał ten przedmiot na potrzeby prowadzonej działalności już jako leasingobiorca (a nie właściciel).

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę

Źródło: Poradnik Gazety Prawnej nr 2/2019

Zobacz również

Exit tax

DiF_26_4.jpg

Intencją polskiego ustawodawcy podatkowego w ostatnich latach jest likwidacja jakichkolwiek form optymalizacji podatkowej. Wprowadzane są, nierzadko bardzo kontrowersyjne, regulacje, które mają zniechęcać podatników do podejmowania nawet dopuszczalnych przepisami form optymalizacji podatków.

Czytaj więcej

Księgowość internetowa vs. tradycyjna

DiF_26_3.jpg

Jednym z kluczowych działów w każdym przedsiębiorstwie jest księgowość. Może być ona prowadzona samodzielnie przez przedsiębiorców, za pośrednictwem biura rachunkowego lub też można korzystać z księgowości internetowej, która w ostatnich czasach cieszy się coraz większą popularnością. Każda forma prowadzenia księgowości ma swoje plusy i minusy, które warto przeanalizować, by móc wybrać najlepsze rozwiązanie dla swojej firmy.

Czytaj więcej

Przedsiębiorstwo a rynek kapitałowy – wykorzystanie instrumentów pochodnych w zarządzaniu finansami

DiF_25_13.jpg

Celem współczesnego przedsiębiorstwa jest maksymalizacja zysku (koncepcja ekonomiczna) oraz maksymalizacja jego wartości (koncepcja Value Based Management). Oba te cele są komplementarne i wymagają od zarządzających nie tylko intuicji biznesowej, ale także wiedzy na temat narzędzi sprawnego zarządzania finansami oraz minimalizacji ryzyka. Rynek kapitałowy ze swoimi narzędziami może sprzyjać obu tym celom. Wykorzystanie instrumentów pochodnych jest jednym z głównych obszarów minimalizacji ryzyka, ale fakt ten może nieść ze sobą niekorzystne konsekwencje.

Czytaj więcej

Numer bieżący

Przejdź do

Partnerzy

Reklama