Faktoring minimalizuje negatywne skutki inflacji oraz różnic kursowych w obrocie międzynarodowym. Nie bez znaczenia pozostaje także okoliczność, że faktor/instytucja faktoringowa posiadający/posiadająca fachowe przygotowanie do ściągania należności wpływa dyscyplinująco na terminowość wzajemnych rozliczeń. Ponadto skorzystanie z usług faktoringowych często przekłada się na obniżenie kosztów własnych w zakresie prowadzenia księgowości i rozliczeń należności, ponieważ profesjonalni faktorzy dysponują sprawdzonymi systemami księgowymi pozwalającymi obsługiwać nieograniczoną liczbę faktur.
Umowa faktoringu należy do tzw. umów nienazwanych, wzajemnych i odpłatnych. Jej przedmiotem jest nabycie przez faktora (z reguły instytucję finansową/bank) określonych wierzytelności przysługujących przedsiębiorcy (faktorantowi) z tytułu sprzedaży, dostawy lub usługi w zamian za określoną kwotę odpowiadającą tej wierzytelności, a pomniejszoną o tzw. prowizję (wynagrodzenie) faktora. Dodatkowo faktor, w ramach umowy faktoringu, zobowiązuje się do wykonania dodatkowych czynności (niezwiązanych bezpośrednio z samą cesją), np. do: administracji wierzytelnościami i płatnościami faktoranta, kojarzenia dostawców i odbiorców, doradztwa prawnego i ekonomicznego, prowadzenia postępowań spornych, inkaso należności, windykacji należności, prowadzenia rozliczeń transakcji między faktorantem i dłużnikiem oraz informowania go o terminowości wywiązywania się dłużnika z płatności, kierowania upomnień do dłużników, zbierania informacji i gromadzenia danych statystycznych o istotnym znaczeniu gospodarczym dla faktoranta, czy nawet opracowania projektów rozwoju faktoranta.
Do umowy faktoringu mają zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego w zakresie cesji wierzytelności oraz dotyczące umowy zlecenia (w zakresie usług dodatkowych w ramach umowy faktoringu, o których mowa powyżej), a także przepisy ogólne dotyczące czynności prawnych czy odnoszące się do swobody zawierania umów.
Pozostałe 87% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu