1 stycznia 2021 r. w życie weszły zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT), które umożliwią wybranym podatnikom opodatkowanie dochodów według szczególnych zasad. Rozwiązanie to, zwane potocznie „estońskim CIT-em”, zaś przez ustawodawcę określane jako „ryczałt od dochodów spółek kapitałowych”, umożliwia przesunięcie momentu zapłaty podatku dochodowego na chwilę dystrybucji zysku ze spółki.

Estoński CIT – nowy reżim opodatkowania wspierający inwestycje

Podatnik nie płaci podatku ani zaliczek od bieżącego zysku, co zwiększa płynność finansową oraz zdolności inwestycyjne. Przystąpienie do tego dobrowolnego systemu pozwoli także na rezygnację z odrębnej ewidencji prowadzonej dla celów podatkowych, gdyż ryczałt płacony jest na podstawie wyniku ustalonego dla celów bilansowych.

Rozwiązania przyjęte w Polsce inspirowane są systemem podatkowym obowiązującym w Estonii, stąd też ich potoczna nazwa. Niestety, polskim przepisom daleko do rozwiązań stosowanych w Estonii z uwagi na rygorystyczne warunki przystąpienia do systemu oraz skomplikowane regulacje. Wbrew pierwotnym zapewnieniom nowe przepisy nie są ani proste, ani przejrzyste. Świadczy o tym choćby to, że jeszcze przed ich wejściem w życie Ministerstwo Finansów opublikowało liczący 123 stron projekt objaśnień do nowych regulacji.

Dla kogo estoński CIT?

Ryczałt od dochodów spółek kapitałowych ma charakter fakultatywny. To podatnik samodzielnie decyduje, czy chce skorzystać z tej szczególnej formy opodatkowania. Przed takim wyborem nie staną jednak wszyscy podatnicy CIT, gdyż rozwiązanie to zostało skierowane do stosunkowo wąskiej grupy podmiotów. Co więcej, można przypuszczać, że na wybór estońskiego CIT-u zdecyduje się tylko niewielka ich część. Odstraszyć mogą skomplikowane przepisy, a także konieczność spełniania rygorystycznych warunków przez cały okres objęcia estońskim CIT-em.

Warunki skorzystania z ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych zostały wskazane w ramce. Ich analiza pozwala dostrzec, że estoński CIT skierowany jest przede wszystkim do małych i części ze średnich przedsiębiorców – ustawodawca wprowadza bowiem roczny limit przychodów w wysokości 100 mln zł. Co więcej, wykluczeni zostali wszyscy podatnicy CIT inni niż spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjne, a więc m.in. objęte tym podatkiem od 1 stycznia 2021 r. spółki komandytowe.

Pozostałe 85% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Zobacz również

Ulga B+R i Innovation Box jako instrumenty korzystne podatkowo

Ulga B+R i Innovation Box jako instrumenty korzystne podatkowo

Ulga na działalność związaną z badaniem i rozwojem została wprowadzona w 2016 r., w miejsce poprzednio funkcjonującej ulgi technologicznej i w praktyce podlega ona stałym modyfikacjom ze strony ustawodawcy. Największa zmiana nastąpiła w 2018 r., gdyż ustawodawca dość istotnie zwiększył limity wykorzystania ulgi do optymalizacji podatkowej dla przedsiębiorstw bez względu na ich wielkość i formę prawną. Tym samym ulga na badania i rozwój stała się w Polsce jedną z najbardziej atrakcyjnych form pomocy przedsiębiorstwom.

Czytaj więcej

Bliskie spotkania z umową inwestycyjną

Bliskie spotkania z umową inwestycyjną

Magicznym biletem do tego, aby pomysł stał się działającym rozwiązaniem, są pieniądze. Natomiast sposobem na przekazanie start-upowi takiej przepustki jest zwykle umowa inwestycyjna. Czy łatwo jest zaprojektować, przygotować i wynegocjować dobrą umowę inwestycyjną? W jaki sposób na konstrukcję umowy mają wpływ dobra wola stron, wiedza o klauzulach umownych, a w jakim doświadczenie w zakresie mechanizmów motywacyjnych i akceleracyjnych? Działając na co dzień z tymi, którzy finansują i tymi, którzy są finansowani, wiem, że kontraktowanie inwestycyjne wymaga także czegoś więcej.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama