Strategia rozwoju każdego przedsiębiorstwa wymaga podejmowania decyzji związanych z bieżącą działalnością, jak również decyzji o charakterze inwestycyjnym. W tym rozumieniu nie tylko biznesplan nowego przedsiębiorstwa jest inwestycją – jest nią również każde działanie związane z uruchomieniem nowego produktu, usługi bądź otwarciem nowej placówki.

Tak jak w przypadku klasycznego biznesplanu, również w przypadku tego typu przedsięwzięć decyzja powinna posiadać podstawy merytoryczne i być poparta dokonaną analizą opłacalności. Dla realizacji tego celu powinien zostać opracowany model ekonomiczno-finansowy umożliwiający ewaluację takiego przedsięwzięcia. W poniższym artykule przedstawiono kompletny proces opracowania analizy opłacalności, przygotowany w arkuszu kalkulacyjnym MS Excel. Każde nowe przedsięwzięcie wiąże się przede wszystkim z koniecznością poniesienia nakładów inwestycyjnych. Dla celów analitycznych powinniśmy planowane nakłady podzielić na grupy bilansowe i przypisać im odpowiednie stawki amortyzacji (tabela 1–2.). W analizowanym przykładzie założono realizacje inwestycji wymagającej poniesienia nakładów na zakup maszyn i urządzeń produkcyjnych oraz środków transportu niezbędnych dla obsługi logistycznej. Całkowity nakład wynosi 1500 tys. zł.

Pozostałe 86% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Tylko on-line nr 15/2017

Wykorzystanie arkusza Excel w analizie ryzyka projektu inwestycyjnego

Z realizacją każdego projektu inwestycyjnego związane sa dwa typy analizy - analiza opłacalności oraz analiza ryzyka.

Czytaj więcej
Tylko on-line nr 15/2017

Metody oceny projektów w Excelu

Problematyka podejmowania decyzji inwestycyjnych jest jednym z przedmiotów zainteresowania zarządzania finansami. Wbrew pozorom z takimi decyzjami nie mamy do czynienia tylko w przypadku projektu inwestycyjnego, ale są one elementem codziennej pracy.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama