Z realizacją każdego projektu inwestycyjnego związane sa dwa typy analizy - analiza opłacalności oraz analiza ryzyka.

Wykorzystywana metodologia wymaga zastosowania technik informatycznych, które usprawniają proces kalkulacji i umożliwiają przeprowadzanie analiz scenariuszowych i symulacji. Analizy te stanowią kluczowy obszar oceny ryzyka własnego projektu, wskazując na podatność miary opłacalności na zmianę parametrów wejściowych.

Poniżej przedstawione zostaną etapy budowy arkusza kalkulacyjnego umożliwiającego przeprowadzenie analizy scenariuszy oraz analizy symulacji. Pierwszym krokiem jest utworzenie arkusza kalkulacyjnego z obsługą makr (xlm). Obliczenia dokonywane są w skoroszycie o nazwie „Model”. Widok ogólny skoroszytu przedstawia ilustracja 1.

Pozostałe 87% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Tylko on-line nr 15/2017

Analiza opłacalności przedsięwzięcia

Strategia rozwoju każdego przedsiębiorstwa wymaga podejmowania decyzji związanych z bieżącą działalnością, jak również decyzji o charakterze inwestycyjnym. W tym rozumieniu nie tylko biznesplan nowego przedsiębiorstwa jest inwestycją – jest nią również każde działanie związane z uruchomieniem nowego produktu, usługi bądź otwarciem nowej placówki.

Czytaj więcej
Tylko on-line nr 15/2017

Metody oceny projektów w Excelu

Problematyka podejmowania decyzji inwestycyjnych jest jednym z przedmiotów zainteresowania zarządzania finansami. Wbrew pozorom z takimi decyzjami nie mamy do czynienia tylko w przypadku projektu inwestycyjnego, ale są one elementem codziennej pracy.

Czytaj więcej

Analiza ryzyka metodą Monte Carlo

DiF_12_61.jpg

Zarządzanie ryzykiem i obliczanie jego prawdopodobieństwa jest bardzo ważne w planowaniu projektów, gdyż pozwala obniżyć ryzyko lub zrezygnować ze zbyt ryzykownych projektów, czyli takich, których analiza doprowadziła do wniosku, że prawdopodobieństwo straty jest zbyt wysokie. Coraz częściej w analizie ryzyka projektów pomocne okazują się programy takie jak Excel. Metodą analizy ryzyka, w której łatwo wykorzystać możliwości Excela, jest metoda Monte Carlo.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama