Pomimo 13 lat doświadczeń w pozyskiwaniu dotacji ze środków unijnych, wiele firm aplikujących o dofinansowanie, już na starcie popełnia sporo błędów, które na etapie rozpatrywania wniosku skutkują jego niską oceną czy nawet odrzuceniem. Wciąż aktualny jest problem związany z wstępną weryfikacją potrzeb i dopasowaniem odpowiedniego programu, z którego chcemy otrzymać dofinansowanie. Nie musi tak być. Poprosiliśmy eksperta, Andrzeja Najdę, o przygotowanie praktycznej checklisty z pytaniami, na które rzetelnie powinno odpowiedzieć każde przedsiębiorstwo przystępujące do opracowania wniosku. Czekamy na sygnały od Państwa, jak bardzo pomocna była lista. Jesteśmy otwarci również na uwagi płynące z Państwa doświadczeń. Stwórzmy razem #FunduszowąChecklistę!
Przedsiębiorstwa prowadzące działalność badawczo-rozwojową mogą liczyć na wsparcie nie tylko ze strony funduszy unijnych, ale i państwa. O tym, jakie korzyści płyną z inwestycji w infrastrukturę B+R , które przepisy są korzystne dla podatników oraz jak zmaksymalizować profity dla przedsiębiorców przez połączenie funduszy unijnych z ulgą podatkową pisze Joanna Ciura.
Polecamy również zajrzeć do Strefy Online, gdzie znajdą Państwo jeszcze więcej wartościowych materiałów dotyczących bezzwrotnych możliwości sięgnięcia po środki na projekty i rozwój firmy.
Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup PDFInwestycje w rozwój technologicznych produktów (wyrobów czy usług), w tym również w procesy ich wytwarzania, wpływają na pozycję przedsiębiorstw na rynku. Inwestycje typu B+R przekładają się na wartość przedsiębiorstw już na etapie ogłaszania przez nie programu inwestycyjnego związanego z pracami badawczo-rozwojowymi (B+R).
Dokumentacja konkursowa zawiera pewne wytyczne co do kwalifikowalności wydatków wraz z definicjami i warunkami jakie muszą dane pozycje budżetu spełnić aby być zakwalifikowanymi do dofinasowania. Instytucje organizujące nabory do niektórych z nich podają pewne limity procentowe najczęściej w stosunku do całkowitych kosztów kwalifikowalnych projektu.
W okresie kilkunastu lat po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej można zaobserwować rosnącą konkretyzację tematyki programów dotacyjnych, nacisk na konkretne rezultaty w postaci przełomowych innowacji oraz wdrażania produktów i usług z założeniem ich sukcesu rynkowego. Jednak znaczący powinien być nie tylko potencjał biznesowy składanych propozycji, ale również ich podbudowa naukowo-badawcza. Jednym...
Rządowy Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych jest realizowany od 2012 roku. To przedsięwzięcie kompleksowe, uwzględniające obszary i kierunki wsparcia umożliwiające poprawę jakości i poziomu życia osób starszych przez aktywność społeczną dla godnego starzenia się. Czynnikiem mocno oddziałującym na grupę osób starszych i ich życie jest przede wszystkim problem demograficzny, czyli starzenie...
Wiele firm, które decydują się aplikować o dofinansowanie, już na starcie popełnia sporo błędów, które na etapie oceny wniosku skutkują jego niską oceną czy nawet odrzuceniem.
Rozmowa o tym, czy można jeszcze dofinansować wyposażenie hali produkcyjnej, czy też wszystkie zakontraktowane pieniądze pochodzące z UE przeznaczane są na budowę centrów badawczych. Z jakimi problemami przedsiębiorcy spotykają się podczas realizacji projektów i na co zwrócić uwagę już na etapie opracowywania wniosku. I co tak naprawdę wydarzy się jeszcze w 2017 roku? Na pytania Kingi Kołaty odpowiada...
Tematy omawiane w poprzednich numerach:
Dodaj do ulubionych - opcja jest dostępna tylko dla aktywnych prenumeratorów.
Pełna funkcjonalność serwisu z wyłączeniem możliwości pobierania wydań w formacie PDF.