Dotacje i fundusze 18/2018

DiF_18.jpg

Ocena ryzyka inwestycyjnego - jak robić to dobrze

Inwestowanie wiąże się z ryzykiem i to bez względu na to, czy budujemy firmę od zera, inwestujemy w rozwój już istniejącej czy lokujemy swój kapitał na rynku finansowym. Rozpatrywanie inwestycji jedynie w kontekście zysków, bez uwzględnienia potencjalnych ryzyk i strat, jawi nam się co najmniej jako działanie krótkowzroczne i prosty przepis na klęskę.

Aby się przed nią uchronić, wykonujemy ocenę ryzyka inwestycyjnego. To jedna z podstawowych części analizy finansowej projektu inwestycyjnego. Na całościową ocenę ryzyka składają się zaś analiza wrażliwości projektu i pełna analiza ryzyka finansowego i ekonomicznego. Ta pierwsza odpowiada na pytanie: „co by było, gdyby…?”. Druga rozstrzyga natomiast, jakie jest prawdopodobieństwo wystąpienia określonych wartości wskaźników rentowności dla badanych zmiennych projektu. W najnowszym wydaniu magazynu „Finansowanie” przeczytają Państwo, jak poprawnie przeprowadzić analizę ryzyka inwestycyjnego, jaki powinna mieć zakres i jaką metodykę przyjąć do jej wykonania, by zminimalizować prawdopodobieństwo straty. W numerze piszemy także o zarządzaniu ryzykiem ubezpieczeniowym. Wyjaśniamy, w jaki sposób je ocenić i jak spojrzeć na nie z perspektywy transferu ryzyka na ubezpieczyciela. Lecz to nie wszystko – rozstrzygamy również kwestię, czy ubezpieczać wszystko i zawsze, i kiedy nie warto tego robić. Zainteresowani? Zapraszamy do lektury!

Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup pojedyncze wydanie

Spis treści

Archiwum