Dotacje i fundusze 19/2018

DiF_19.jpg

Rentowność i ryzyko inwestycji w systemy wspomagające zarządzanie organizacją na przykładzie projektu wdrożenia Zrównoważonej Karty Wyników (BSC – Balanced Scorecard)

W kolejnym numerze magazynu „Finansowanie. Dotacje i fundusze” pozostajemy w temacie ryzyka inwestycyjnego. Naszą uwagę skupiliśmy na rentowności i ryzyku inwestycji w systemy wspomagające zarządzanie przedsiębiorstwem – zdaje się bowiem, że nie ma dziś firmy, która by w nie nie inwestowała. Systemy te, bez względu na to, czy dotyczą produkcji, logistyki, klientów, należności czy zapasów, mają za zadanie tak wspomagać zarządzanie, by przełożyć się na wyniki finansowe firmy. Jeśli tak się nie dzieje, pojawia się pytanie o sensowność takiej inwestycji. W artykule, Andrzej Ebinger, szczegółowo analizuje to zagadnienie na przykładzie wdrożenia systemu Zrównoważonej Karty Wyników (BSC – Balanced Scorecard). Dokonuje też jego oceny. Z jednej strony omówiono nakłady inwestycyjne na wdrożenie systemów, z drugiej zaś – korzyści z wdrożenia. Jest merytorycznie i szczegółowo.

W marcu z kolei zakończyła się oferta publiczna litewskiego operatora turystycznego Novaturas, spółki portfelowej funduszu Enterprise Investors. To pierwsze w tym roku IPO na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, które poza naturalnym zainteresowaniem inwestorów, dodatkowo skłania do pytań o możliwych kolejnych debiutach IPOs na warszawskiej giełdzie. A także o to, czy czeka nas kolejny rok pod znakiem spółek opuszczających parkiet, a nie debiutujących na nim. O tym przeczytają Państwo w tekście Bartosza Margola, dyrektora w zespole ds. rynków kapitałowych PwC.

Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup pojedyncze wydanie

Artykuły

nr 19/2018

Rentowność i ryzyko inwestycji w przykładzie projektu wdrożenia Zrównoważonej Karty Wyników (BSC – Balanced Scorecard)

Rentowność i ryzyko inwestycji w systemy wspomagające zarządzanie organizacją na przykładzie projektu wdrożenia Zrównoważonej Karty Wyników (BSC – Balanced Scorecard)

Czytaj więcej
Tylko on-line nr 19/2018

Outsourcing funkcji księgowych, finansowych i controllingowych

Outsourcing od wielu lat jest dość powszechną formą świadczenia usług na rzecz organizacji gospodarczych. Polega on na wydzieleniu ze struktury organizacyjnej podmiotu zlecającego niektórych (realizowanych do tej pory samodzielnie) funkcji i przekazaniu ich do wykonania innym podmiotom. U podstaw idei outsourcingu leży założenie, że oddanie innej firmie do realizacji zadań niezwiązanych bezpośrednio...

Czytaj więcej
nr 19/2018

Co czeka rynek IPO w Polsce? Jaka jest i jaka będzie pozycja GPW wśród innych giełd?

FiC_57_DiF_19_03.jpg

W marcu zakończyła się oferta publiczna litewskiego operatora turystycznego Novaturas, spółki portfelowej funduszu Enterprise Investors. Na rynku głównym warszawskiej giełdy to pierwsze w tym roku IPO, które poza naturalnym zainteresowaniem inwestorów dodatkowo rodzi pytania dotyczące możliwych kolejnych debiutów w roku 2018 i w kolejnych latach. A także o to, czy...

Czytaj więcej

Reklama