Dotacje i fundusze 2/2015

DotacjeiFundusze_02.jpg

Kilka tygodni temu na pewnej stronie internetowej publikującej zmyślone, stylizowane na poważne doniesienia informacje, ośmieszające niekiedy realne zjawiska i zdarzenia, znaleźć można było artykuł o planach budowy pierwszego aquaparku z basenem przeznaczonym specjalnie do topienia unijnych dotacji. Internauci zareagowali natychmiast, wskazując, że ten pomysł jest już z powodzeniem realizowany w wielu województwach.

Rzeczywiście, pewnie bez trudu znaleźć można w poprzednim okresie programowania niejedno euro wydane zupełnie niepotrzebnie – jeśli nie wbrew zdrowemu rozsądkowi, to przynajmniej bez zważania na niego. Prawdopodobnie takich przypadków nie zabraknie i w obecnej siedmiolatce. Mimo to, biorąc pod uwagę skalę wydatkowanych środków, sytuacje takie wydają się incydentalne. Poza tym wynikają raczej ze złych (nieprzemyślanych, pochopnych, naginających zasady lub łamiących je) decyzji pojedynczych osób niż ogólnych założeń i procedur. Poza tym wydaje się, że instytucje zarządzające wyciągają wnioski i doskonalą system. Przykładami niech będą tu Rejestr Usług Rozwojowych, o którym rozmawiamy z Wojciechem Szajnerem, dyrektorem Departamentu Wsparcia Projektów Szkoleniowych PARP, czy portal , o którym pisze ekspertka Joanna Rekowska.

Z pozytywów, jakie stoją przed beneficjentami, na pewno należy zwrócić uwagę na przyjazność programu Horyzont 2020 dla MŚP, którego procedury i formalności są znacznie prostsze niż te, do których przywykli w programach finansowanych ze środków unijnych. Izabela Stelmaszewska-Patyk podaje przepis, jak się odnaleźć w warunkach konkurencji wymagającej jak najlepszego sprzedania swojego pomysłu ekspertom. Ciekawe możliwości stoją też przed przedsiębiorcami zainteresowanymi dotacjami do odnawialnych źródeł energii, które finansować można będzie z różnych instrumentów i włączyć do nich koszty termomodernizacji budynków czy modernizacji linii produkcyjnych.

Pomimo trwającego stanu wyczekiwania (choćby na uruchomienie Kredytu na innowacje technologiczne – dawniej Kredyt technologiczny, do czego niezbędna jest nowelizacja ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej) eksperci radzą, by nie odkładać działań na potem i już teraz tworzyć plany, szukać partnerów, chłodno oceniać koszty wynikające z wyboru różnych dróg finansowania swojego przedsięwzięcia.

Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup pojedyncze wydanie

Artykuły

nr 2/2015

Od pomysłu do projektu

a01d02.jpg

Aby pozyskać dofinansowanie, zaplanowany projekt musi wykazywać, że jego realizacja i wdrożenie będą skuteczne. Zatem już na samym etapie planowania projektu celem końcowym nie powinno być pozyskanie dotacji, a efekt, jaki ma wnieść do firmy realizacja danego projektu.

Czytaj więcej
nr 2/2015

Wespół w zespół – jak szukać partnera do projektu?

a03d02.jpg

W biznesie jak w życiu – to, z kim się zwiążemy, ma istotne znaczenie dla tego, w jakich barwach będzie się rysować nasza przyszłość. Skoro tak, warto być trochę wybrednym, określić warunki i charakter relacji i szukać partnera we właściwych miejscach.

Czytaj więcej
nr 2/2015

Aby projekt PO WER miał power

a04d02.jpg

Wielu beneficjentów uważa, że projekty „miękkie” są łatwe, a PO WER (w poprzednim okresie programowania: PO KL) to dotacyjne przedszkole. Mimo tego nie wszyscy aplikujący otrzymują dotację – w praktyce oczywistości okazują się całkiem nieoczywiste.

Czytaj więcej
nr 2/2015

Baza konkurencyjności – utrudnienie czy ułatwienie?

a05d02.jpg

Uczciwa konkurencja i równe traktowanie wykonawców to flagowe zasady realizacji unijnych projektów, dotyczące udzielania zamówienia publicznego przez beneficjentów. Mamy nowe narzędzie, które ma ułatwić ich stosowanie.

Czytaj więcej
nr 2/2015

Własność intelektualna i przemysłowa w projektach innowacyjnych

a06d02.jpg

Polscy przedsiębiorcy przywiązują coraz większą wagę do ochrony własności intelektualnej. W dobie globalizacji i rozwoju społeczeństwa informacyjnego ochrona znaków towarowych, wzorów przemysłowych czy wynalazków ma ogromne znaczenie.

Czytaj więcej
nr 2/2015

Jak się sprzedać? Warunki sukcesu projektów w H2020

a07d02.jpg

Czy istnieje sposób, aby dołączyć do grona wybitnych naukowców czy innowacyjnych europejskich przedsiębiorców bez aplikowania o granty europejskie? Właściwy kierunek to Program Ramowy Badań i Innowacji Horyzont 2020 – największy system finansujący badania naukowe i innowacje (77 mld na lata 2014-2020).

Czytaj więcej
nr 2/2015

Dotacje na przetwarzanie słońca

a08d02.jpg

Mimo że większość konkursów na dotacje na „zieloną energię” przewidziana jest na przyszły rok, przedsiębiorstwa chcące skorzystać z dofinansowania powinny już teraz rozpocząć przygotowania, aby spełnić wymogi prawno- -administracyjne – także, gdy chcą inwestować w fotowoltaikę.

Czytaj więcej
nr 2/2015

PolSEFF2: 200 mln € na zrównoważoną energetykę

a09d02.jpg

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju zainicjował nowe narzędzie finansowania polskich firm sektora MŚP, w ramach którego będą one mogły otrzymać dotacje na inwestycje w zrównoważoną energetykę. W puli znalazło się 200 mln euro. Kto i jak może otrzymać grant w ramach PolSEFF2?

Czytaj więcej
nr 2/2015

Bonus za inwestycje w energooszczędność

a10d02.jpg

Modernizujesz firmę, wymieniasz urządzenia, odnawiasz biuro – sprawdź, czy te inwestycje nie przyczynią się do ograniczenia zużycia energii. To pozwoli Ci uzyskać dodatkowy bonus w wysokości nawet 15% zwrotu kosztów inwestycji.

Czytaj więcej
nr 2/2015

Formy zatrudnienia w projekcie: nie zawsze można wszystko

a11d02.jpg

W przypadku, gdy projekt ma być finansowany ze środków unijnych, koniecznie trzeba przyjrzeć się zasadom kwalifikowania kosztów personelu, określonym odrębnie dla każdego programu operacyjnego i programu regionalnego.

Czytaj więcej
nr 2/2015

Unijny cyrograf, czyli jak czytać umowę o dofinansowanie

a12d02.jpg

Zbliżające się wielkimi krokami konkursy o dotacje UE niewątpliwie stanowić będą szansę na rozwinięcie swojej działalności przez wielu polskich przedsiębiorców oraz na realizację istotnych projektów przez instytucje publiczne.

Czytaj więcej
nr 2/2015

Rola pierwszoplanowa – zadania i obowiązki koordynatora

a13d02.jpg

Nowa perspektywa będzie rządzić się często nowymi zasadami i charakteryzować innymi, niż w latach 2007-2014, priorytetami. Niezmienny jest jednak, niezależnie od rodzaju beneficjenta i charakterystyki programu będącego źródłem dofinansowania, wymóg ustanowienia koordynatora każdego projektu objętego dotacją.

Czytaj więcej
nr 2/2015

Przewodnik po promocji projektów w nowej perspektywie

a14d02.jpg

O wymogach dotyczących promocji projektów krążą legendy. Niektóre z nich bywają uznawane za przesadne i absurdalne, jednak zamysł UE, by każdy obywatel miał szansę dowiedzieć się, jak wydawane są pieniądze ze wspólnego budżetu, jest uzasadniony.

Czytaj więcej
nr 2/2015

Rejestr Usług Rozwojowych prawie gotowy!

a03d02.jpg

Wywiad z Wojciechem Szajnarem, dyr. Departamentu Wsparcia Projektów Szkoleniowych PARP. Do końca lipca bieżącego roku gotowy ma być wdrażany przez PARP Rejestr Usług Rozwojowych – system, który będzie wspierał przedsiębiorców i ich pracowników w korzystaniu z Europejskiego Funduszu Społecznego w nowej perspektywie finansowej 2014-2020. O pracach nad RUR-em rozmawiamy z Wojciechem Szajnarem, który od...

Czytaj więcej

Reklama