Dotacje i fundusze 21/2018

DiF_21.jpg

Obligacje korporacyjne – instrument alternatywny czy komplementarny wobec finansowania bankowego lub emisji akcji?

Obligacje korporacyjne zyskują na popularności. Wszystko dlatego, że inwestorzy coraz częściej szukają wyższych stóp zwrotu, których tradycyjne lokaty nie są już w stanie zapewnić. Zgodnie z danymi Fitch Polska, które w temacie numeru przytacza Krzysztof Dziubiński, na koniec maja 2018 r. wartość obligacji korporacyjnych o zapadalności powyżej 365 dni, wyemitowanych przez polskie przedsiębiorstwa inne niż banki, wyniosła 71,1 mld zł. W porównaniu z rokiem 2010 (ok. 15 mld zł) oznacza to wzrost tej formy finansowania na przestrzeni lat 2010–2017 średnio o 25% rocznie. Na koniec 2017 r. wartość obligacji korporacyjnych wyemitowanych przez przedsiębiorstwa inne niż banki równa była 6,9% wartości kredytów udzielonych sektorowi przedsiębiorstw, raportowanych przez NBP. Dla porównania, na koniec 2010 r. wskaźnik ten wynosił jedynie 2,52%.

Wraz ze wzrostem znaczenia obligacji korporacyjnych rośnie także znaczenie rynku Catalyst, który spośród wszystkich rynków prowadzonych przez Giełdę Papierów Wartościowych rozwija się w ostatnich latach najszybciej. W samym 2017 r. na rynku zadebiutowało 19 nowych podmiotów, które łącznie wyemitowały obligacje korporacyjne za ponad 4 mld zł.

Szerzej o tendencjach rozwoju na polskim rynku obligacji korporacyjnych, a także o tym, jak rynek ten będzie wyglądał po aferze GetBack przeczytają Państwo w tekście Krzysztofa Dziubińskiego pt. „Obligacje korporacyjne – instrument alternatywny czy komplementarny dla finansowania bankowego lub emisji akcji?”.

W numerze przeczytają Państwo ponadto o kredycie kupieckim jako sposobie finansowania bieżącej działalności przedsiębiorstw oraz o ubezpieczeniu należności, czyli polisie nie tylko na trudne czasy.

Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup pojedyncze wydanie

Artykuły

nr 21/2018

Obligacje korporacyjne – instrument alternatywny czy komplementarny wobec finansowania bankowego lub emisji akcji?

obligacje_MC_59_dif_21.jpg

Od kilku lat obligacje korporacyjne zyskują na popularności wśród przedsiębiorstw jako alternatywna forma pozyskiwania finansowania obok innych metod, jak pozyskanie kredytu bankowego, debiut na Giełdzie Papierów Wartościowych czy też pozyskanie funduszu PE/VC. Powyższe tendencje przyczyniły się również do rozwoju rynku Catalyst, który spośród wszystkich rynków prowadzonych przez Giełdę Papierów Wartościowych...

Czytaj więcej
nr 21/2018

Ubezpieczenie należności – polisa nie tylko na trudne czasy

ubezpieczenie_MC_59_dif_21.jpg

„Czy kontrahent, z którym współpracuję od lat i który generuje znaczący przychód w mojej firmie, może przestać regulować swoje zobowiązania?”, „Co zrobić, gdy wielu kontrahentów nie ureguluje swoich zobowiązań?”, „Jak sprawdzić rzetelność finansową nowych kontrahentów?”, „Jak chronić się przed niewypłacalnością kontrahentów?”. To tylko kilka pytań, jakie niemalże każdego dnia zadaje sobie część menedżerów....

Czytaj więcej
nr 21/2018

Kredyt kupiecki – sposób finansowania bieżącej działalności przedsiębiorstw

kredyt_MC_59_dif_21.jpg

Kredyt kupiecki (zwany także kredytem handlowym, towarowym lub dostawcy1) stanowi jedną z form finansowania bieżącej działalności przedsiębiorstw. Uznawany jest za alternatywne rozwiązanie w stosunku do zewnętrznych źródeł finansowego wsparcia, takich jak m.in. kredyty bankowe, do których ograniczony dostęp może implikować brak możliwości ich rozwoju, a w konsekwencji osłabienie pozycji konkurencyjnej....

Czytaj więcej
Tylko on-line nr 21/2018

Zaniechanie inwestycji nie wymaga korekty odliczonego VAT ‑ interpretacja MF

Podatnik nie ma obowiązku korekty VAT odliczonego w związku z zaniechaniem inwestycji, w przypadku gdy inwestycja ta zostanie ujęta w remanencie likwidacyjnym i opodatkowana VAT. Prawidłowość takiego stanowiska potwierdził Dyrektor KIS w interpretacji, której fragment przedstawiamy.
Czytaj więcej
Tylko on-line nr 21/2018

Nowe terminy przedawnienia roszczeń ‑ skutki dla przedsiębiorców

9 lipca 2018 r. zmieniły się przepisy dotyczące przedawnienia roszczeń. W publikacji przedstawiamy, w jaki sposób zmieniły się terminy przedawnienia i jak nowelizacja wpłynie na relacje przedsiębiorców z konsumentami.
Czytaj więcej
Tylko on-line nr 21/2018

Mechanizm podzielonej płatności ‑ objaśnienia podatkowe MF

Minister Finansów wydał objaśnienia podatkowe dotyczące mechanizmu podzielonej płatności (MPP, ang. split payment) wprowadzonego od 1 lipca 2018 r. Objaśnienia mają za zadanie przedstawienie zasad działania nowej formy rozliczeń, jaką jest mechanizm podzielonej płatności. Podatnicy, którzy stosują się do objaśnień podatkowych MF, są objęci ochroną.
Czytaj więcej
Tylko on-line nr 21/2018

Czy po stronie wspólników spółki jawnej powstaje przychód w związku z jej przekształceniem w spółkę z o.o.

Czy po stronie wspólników spółki jawnej powstaje przychód w związku z jej przekształceniem w spółkę z o.o.
Czytaj więcej
Tylko on-line nr 21/2018

Wpływ zmiany lokalizacji na kondycję finansową spółki Wawel SA (cz. 1)

Jedną z pierwszych i podstawowych kwestii, z jaką zmaga się każdy przedsiębiorca, jest decyzja o wyborze lokalizacji swojej działalności gospodarczej. Mając na uwadze fakt, jakie znaczenie odgrywa lokalizacja m.in. w funkcjonowaniu czy wzroście jednostki, coraz częściej traktowana bywa jako jeden z fundamentalnych zasobów strategicznych mogący stanowić źródło zarówno sukcesu, jak i porażki. Znalezienie...

Czytaj więcej

Reklama