Dotacje i fundusze 21/2018

DiF_21.jpg

Obligacje korporacyjne – instrument alternatywny czy komplementarny wobec finansowania bankowego lub emisji akcji?

Obligacje korporacyjne zyskują na popularności. Wszystko dlatego, że inwestorzy coraz częściej szukają wyższych stóp zwrotu, których tradycyjne lokaty nie są już w stanie zapewnić. Zgodnie z danymi Fitch Polska, które w temacie numeru przytacza Krzysztof Dziubiński, na koniec maja 2018 r. wartość obligacji korporacyjnych o zapadalności powyżej 365 dni, wyemitowanych przez polskie przedsiębiorstwa inne niż banki, wyniosła 71,1 mld zł. W porównaniu z rokiem 2010 (ok. 15 mld zł) oznacza to wzrost tej formy finansowania na przestrzeni lat 2010–2017 średnio o 25% rocznie. Na koniec 2017 r. wartość obligacji korporacyjnych wyemitowanych przez przedsiębiorstwa inne niż banki równa była 6,9% wartości kredytów udzielonych sektorowi przedsiębiorstw, raportowanych przez NBP. Dla porównania, na koniec 2010 r. wskaźnik ten wynosił jedynie 2,52%.

Wraz ze wzrostem znaczenia obligacji korporacyjnych rośnie także znaczenie rynku Catalyst, który spośród wszystkich rynków prowadzonych przez Giełdę Papierów Wartościowych rozwija się w ostatnich latach najszybciej. W samym 2017 r. na rynku zadebiutowało 19 nowych podmiotów, które łącznie wyemitowały obligacje korporacyjne za ponad 4 mld zł.

Szerzej o tendencjach rozwoju na polskim rynku obligacji korporacyjnych, a także o tym, jak rynek ten będzie wyglądał po aferze GetBack przeczytają Państwo w tekście Krzysztofa Dziubińskiego pt. „Obligacje korporacyjne – instrument alternatywny czy komplementarny dla finansowania bankowego lub emisji akcji?”.

W numerze przeczytają Państwo ponadto o kredycie kupieckim jako sposobie finansowania bieżącej działalności przedsiębiorstw oraz o ubezpieczeniu należności, czyli polisie nie tylko na trudne czasy.

Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup pojedyncze wydanie

Spis treści

Archiwum