Dotacje i fundusze 22/2018

DiF_22.jpg

Obligacje korporacyjne i Catalyst – pierwszy krok na rynku kapitałowym przed docelowym wejściem na Giełdę

Mówi się, że start-up ma 10% szans na przetrwanie w ciągu pierwszych dwóch lat swojej działalności. W związku z tym częstszym zjawiskiem będzie poszukiwanie sposobów finansowania ich działalności, aniżeli sposobów ich sprzedaży. Tym niemniej celem każdej inwestycji w start-up jest wyskalowanie wartości firmy będącej beneficjentem finansowania, a następnie osiągnięcie zysku przez inwestora poprzez jej zbycie. Dobrze przygotowana strategia inwestycyjna każdego funduszu już na etapie finansowania start-upu zakłada więc przewidywaną lub preferowaną formę wyjścia z inwestycji. Tymczasem zarówno finansowanie, jak i sprzedaż start-upu może przybrać różne formy prawne, które pokrótce scharakteryzowane zostały w tekście Piotra Gębiaka pt. „Prawne aspekty finansowania i sprzedaży start-upów”.

Mateusz Mucha z Navigator Debt Advisory kontynuuje, podjęty w poprzednim numerze, temat obligacji korporacyjnych i Catalyst, udowadniając, że są one dobrym pierwszym krokiem na rynku kapitałowym przed docelowym wejściem na Giełdę. Dlaczego? Emisja obligacji i wprowadzenie ich do obrotu na ASO Catalyst odbywa na zasadach określonych przez emitenta, a nie bank, proces pozyskania kapitału jest zazwyczaj szybszy, a druga strona transakcji (inwestorzy obejmujący obligacje) jest bardziej elastyczna niż banki pod kątem celu finansowania, struktury transakcji, braku zabezpieczeń.

W numerze przeczytają Państw także o finansowaniu przedsięwzięć inwestycyjnych opartych

na modelu project Finance.

Zapraszamy do lektury!

Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup pojedyncze wydanie

Spis treści

Archiwum