Dotacje i fundusze 23/2019

DiF_23.jpg

Czy warto pozyskać kapitał na rozwój i stać się spółką publiczną?

Może zastanawiali się kiedyś Państwo nad tym, czy warto pozyskać kapitał na rozwój i stać się spółką publiczną? Dariusz Tenderenda, członek zarządu Domu Maklerskiego Navigator SA, zauważa, że pozyskanie kapitału na rozwój przedsiębiorstwa poprzez publiczną emisję akcji (IPO) to często ogromny dylemat dla wielu właścicieli prywatnych firm. Co wcale nie dziwi, skoro „ z jednej strony, kusi możliwość pozyskania kilkudziesięciu, czasami setek milionów, z drugiej zaś – pojawiają się obawy dotyczące funkcjonowania na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW)”. Właściciele zaś „zajęci podejmowaniem strategicznych decyzji, a nierzadko również i decyzji operacyjnych, nie mają już więcej czasu na głębokie analizy korzyści lub utrudnień związanych z pozyskaniem kapitału w IPO i notowaniem akcji na GPW. Pozostaje im opieranie się na potocznych opiniach, które nierzadko są ze sobą sprzeczne – jedni chwalą możliwość pozyskania kapitału i debiutu na GPW, inni zaś wskazują na dodatkowe wymogi, aby stać się spółką publiczną”. W tym numerze „Finansowania” mierzymy się z tym niełatwym zagadnieniem i odpowiadamy, jakie korzyści z IPO płyną dla spółki, właścicieli, kadry zarządzającej i pracowników.

W numerze także: Jacek Kaliński z Clever Investment pisze, jakie szanse i zagrożenia płyną z finansowania przedsiębiorstw z funduszy Venture Capita, zaś dr Bartosz Banduła wyjaśnia różnice między wartością przedsiębiorstwa a wartością firmy.

Zapraszamy do lektury!

Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup pojedyncze wydanie

Spis treści

Finanse w projekcie

Archiwum