Dotacje i fundusze 23/2019 (styczeń-luty)

DiF_23.jpg

Czy warto pozyskać kapitał na rozwój i stać się spółką publiczną?

Może zastanawiali się kiedyś Państwo nad tym, czy warto pozyskać kapitał na rozwój i stać się spółką publiczną? Dariusz Tenderenda, członek zarządu Domu Maklerskiego Navigator SA, zauważa, że pozyskanie kapitału na rozwój przedsiębiorstwa poprzez publiczną emisję akcji (IPO) to często ogromny dylemat dla wielu właścicieli prywatnych firm. Co wcale nie dziwi, skoro „ z jednej strony, kusi możliwość pozyskania kilkudziesięciu, czasami setek milionów, z drugiej zaś – pojawiają się obawy dotyczące funkcjonowania na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW)”. Właściciele zaś „zajęci podejmowaniem strategicznych decyzji, a nierzadko również i decyzji operacyjnych, nie mają już więcej czasu na głębokie analizy korzyści lub utrudnień związanych z pozyskaniem kapitału w IPO i notowaniem akcji na GPW. Pozostaje im opieranie się na potocznych opiniach, które nierzadko są ze sobą sprzeczne – jedni chwalą możliwość pozyskania kapitału i debiutu na GPW, inni zaś wskazują na dodatkowe wymogi, aby stać się spółką publiczną”. W tym numerze „Finansowania” mierzymy się z tym niełatwym zagadnieniem i odpowiadamy, jakie korzyści z IPO płyną dla spółki, właścicieli, kadry zarządzającej i pracowników.

W numerze także: Jacek Kaliński z Clever Investment pisze, jakie szanse i zagrożenia płyną z finansowania przedsiębiorstw z funduszy Venture Capita, zaś dr Bartosz Banduła wyjaśnia różnice między wartością przedsiębiorstwa a wartością firmy.

Zapraszamy do lektury!

Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup PDF

Artykuły

nr 23/2019

Czy warto pozyskać kapitał na rozwój i stać się spółką publiczną?

MC_DIF_61_03.jpg
Pozyskanie kapitału na rozwój przedsiębiorstwa poprzez publiczną emisję akcji (IPO) to często ogromny dylemat dla wielu właścicieli prywatnych firm. Z jednej strony, kusi możliwość pozyskania kilkudziesięciu, czasami setek milionów, z drugiej zaś – pojawiają się obawy dotyczące funkcjonowania na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW).
Czytaj więcej
nr 23/2019

Wartość przedsiębiorstwa a wartość firmy

MC_DIF_61_12.jpg
Wartość przedsiębiorstwa i wartość firmy to pojęcia, które często stosowane są jako synonimy. Tymczasem z punktu widzenia teorii i praktyki rachunkowości są to odrębne pojęcia, które związane są z procesem wyceny przedsiębiorstwa.
Czytaj więcej
nr 23/2019

Venture capital ‑ szanse i zagrożenia dla przedsiębiorstw

MC_DIF_61_08.jpg

Przedsiębiorstwa, które poszukują własnej drogi, często napotykają przeszkody w postaci braku kapitału na inwestycje. Małe i średnie firmy będące w fazie dynamicznego wzrostu mają bardzo duże potrzeby w zakresie płynności, a środki na nowe inwestycje są trudne do wygospodarowania. Często finansowanie przez kapitał obcy w formie kredytu bankowego lub obligacji jest niemożliwe ze względu na brak odpowiednich...

Czytaj więcej
Tylko on-line nr 23/2019

Ewidencja otrzymanej dotacji

Wpływ dotacji ewidencjonuje się jako zwiększenie środków na rachunku bankowym w korespondencji z pozostałymi przychodami operacyjnymi, rozliczeniami międzyokresowymi przychodów lub funduszami jednostki, w zależności od celu przeznaczenia dotacji i formy prawnej jednostki je otrzymującej. Wpływu dotacji nie ewidencjonuje się na rozrachunki publicznoprawne.

Czytaj więcej

Reklama