Dotacje i fundusze 24/2019 (styczeń-luty)

DiF_24.jpg

Odroczona sprzedaż biznesu sposobem na ograniczenie ryzyka właścicieli

Wraz z nowym rokiem przedsiębiorcy, którzy planują długookresowe kierunki rozwoju, nastawione a wdrażanie innowacji wykorzystujących najnowsze rozwiązania i technologie, mają szansę na uzyskanie dofinansowania w ramach Funduszy Europejskich. Część dofinansowania można uzyskać w ramach bezzwrotnych dotacji,  część zaś z tytułu odnawialnych pożyczek, poręczeń kredytów czy wejść kapitałowych, z których po spłacie można skorzystać ponownie. O tym, skąd wziąć fundusze na działalność z zakresu B+R, o jakich kwotach wsparcia mówimy i kiedy upływają terminy składania wniosków, pisze Laura Kloch, konsultantka w Accreo.

W numerze poruszamy również temat odroczonej sprzedaży przedsiębiorstwa. Jan Gaj z Navigator Capital Group dowodzi, że odroczona sprzedaż może być dobrym sposobem na ograniczenie ryzyka właścicieli i maksymalizację ceny sprzedaży przedsiębiorstwa.

Z kolei Jacek Kaliński z Clever Investment wychodzi naprzeciw potrzebom młodych firm i w swoim tekście podejmuje się omówienia zalet i wad finansowania dłużnego jako sposobu budowania majątku przedsiębiorstwa.

Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup PDF

Artykuły

nr 24/2019

Odroczona sprzedaż biznesu sposobem na ograniczenie ryzyka właścicieli i maksymalizację ceny sprzedaży przedsiębiorstwa

DiF_24_3.jpg

Wiele firm rodzinnych założonych po 1989 r. jest wciąż zarządzanych przez pierwszych właścicieli, którzy pozostają zaangażowani operacyjnie w działalność przedsiębiorstw. Wielu z długoletnich właścicieli firm zastanawia się, jak długo powinni pozostać aktywni zawodowo. Niejednokrotnie też stają przed dylematem dotyczącym przekazania władzy w przedsiębiorstwie i zabezpieczenia własnego majątku oraz...

Czytaj więcej
nr 24/2019

Fundusze Europejskie w Polsce – nowy rok, nowe możliwości

DiF_24_7.jpg

Przedsiębiorcy, którzy planują długookresowe kierunki rozwoju, nastawione na wdrażanie innowacji wykorzystujących najnowsze rozwiązania i technologie, mają szansę na uzyskanie dofinansowania w ramach Funduszy Europejskich.

Czytaj więcej
Tylko on-line nr 24/2019

Problemy podatkowe związane z sukcesją przedsiębiorstwa – odpowiedzi MF

Od 25 listopada 2018 r. zaczęła obowiązywać ustawa o zarządzie sukcesyjnym regulująca zasady funkcjonowania przedsiębiorstwa w spadku. Ustawa ta wprowadziła liczne zmiany do ustaw podatkowych dotyczące rozliczania podatku dochodowego, VAT oraz podatku od spadków i darowizn przez takie przedsiębiorstwo. Już teraz pojawiają się wątpliwości, jak w praktyce stosować niektóre z nowych przepisów. 

Czytaj więcej
Tylko on-line nr 24/2019

Transakcje zawierane między podmiotami powiązanymi

W sprawozdaniu finansowym jednostki powinny ujawnić informacje dotyczące wzajemnych transakcji między jednostkami powiązanymi. W związku z tym jednostka powinna przyjąć w swoich zasadach (polityce) rachunkowości takie rozwiązania, aby łatwo można było wyodrębnić z ksiąg rachunkowych informacje na temat transakcji z podmiotami powiązanymi. W tym celu jednostka powinna wprowadzić do ksiąg rachunkowych...

Czytaj więcej
nr 24/2019

Nowy program akceleracyjny dla start‑up'ów z CEE – rekrutacja trwa!

DiF_24.jpeg

15 stycznia br. rozpoczęła się rekrutacja do pierwszej edycji akceleratora MIT Enterprise Forum CEE, adresowanego do startupów z Polski oraz czternastu krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym m.in. z Węgier, Rumuni, Estonii i Ukrainy. Organizatorem programu jest Fundacja Przedsiębiorczości Technologicznej, która z sukcesem zrealizowała dotychczas pięć edycji programu MIT Enterprise Forum Poland....

Czytaj więcej
nr 24/2019

Finansowanie dłużne, czyli jak budować majątek młodej firmy

DiF_24_12.jpg

Przedsiębiorstwa w swojej działalności nie zawsze są w stanie polegać tylko na kapitale generowanym samodzielnie. Czasem własne źródła pieniądza są ograniczone i nawet sieć kontaktów (czyli tzw. 3F – Friends, Family and Fools) nie jest w stanie wygenerować potrzebnej ilości kapitału. A co tu dużo mówić – firmy w początkowym etapie rozwoju są bardzo kapitałochłonne i wbrew pozorom potrzeba wszystkiego,...

Czytaj więcej

Reklama