Trwająca obecnie pandemia koronawirusa niesie za sobą zagrożenie dla wzrostu produktu krajowego brutto oraz kondycji finansowej przedsiębiorstw. Dekoniunktura i recesja gospodarcza spowodowane zagrożeniem epidemicznym zwiększają ryzyko utraty przez firmy płynności finansowej, a w konsekwencji rodzą widmo ich bankructwa. Na szczególną uwagę zasługuje kwestia finansowania przedsiębiorstw za pośrednictwem kapitału obcego w postaci kredytów bankowych. W celu przetrwania i utrzymania się na rynku przedsiębiorcy poszukują odpowiednich, dostosowanych do aktualnych warunków ekonomicznych – źródeł finansowania swojej działalności. Dobór docelowej struktury kapitału, wyznaczony stosowną relacją kapitału własnego i obcego uwarunkowany jest jednak dostępnością i kosztami pozyskania danej kategorii kapitału.
W aktualnych warunkach na szczególną uwagę zasługuje kwestia finansowania przedsiębiorstw za pośrednictwem kapitału obcego w postaci kredytów bankowych. W artykule zaprezentowano mechanizmy i zależności między bankową stopą procentową (będącą instrumentem polityki pieniężnej państwa), a tempem rozwoju krajowej gospodarki oraz skłonnością podmiotów do zadłużania się w formie kredytów bankowych. Omówiono również kwestię odsetek, których wartość określają bankowe stopy procentowe – na gruncie prawa podatkowego i bilansowego. Temat aktualnie bardzo na czasie, zapraszamy do lektury!
Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup PDFSprawozdanie finansowe jest najważniejszym źródłem informacji o spółce, które wykazuje jej sytuację gospodarczą i finansową. Polskie spółki mają obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych zgodnie z ustawą o rachunkowości, jednak w szczególnych przypadkach jednostki fakultatywnie lub nawet obligatoryjnie sporządzają sprawozdania finansowe zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości.
Pandemia koronawirusa, niesie za sobą zagrożenie dla wzrostu produktu krajowego brutto oraz kondycji finansowej, determinujących ten wzrost przedsiębiorstw. Dekoniunktura i recesja gospodarcza spowodowana zagrożeniem epidemicznym zwiększa ryzyko utraty przez firmy płynności finansowej, a w konsekwencji rodzi widmo ich bankructwa. Na szczególną uwagę zasługuje kwestia finansowania przedsiębiorstw za...
Tematy omawiane w poprzednich numerach:
Dodaj do ulubionych - opcja jest dostępna tylko dla aktywnych prenumeratorów.
Pełna funkcjonalność serwisu z wyłączeniem możliwości pobierania wydań w formacie PDF.