Miliony wydane w poprzednim okresie programowania oraz te z obecnej perspektywy, po które już sięgają przedsiębiorcy i jednostki badawcze, wydane zostały w erze imitacji – wynika ze słów wiceministra rozwoju Jerzego Kwiecińskiego wygłoszonych podczas inauguracji działań Rady ds. Innowacyjności. Z wypowiedzi innych polityków zaangażowanych w tworzenie Rady wnioskować można, że dopiero teraz spodziewać się możemy wejścia w erę innowacyjności i przestawienia gospodarki na rynek globalny. Wszystko to dzięki koordynacji strategii i instrumentów finansowych, systemowi zachęt dla firm i nauki, zmianom w ustawie o innowacyjności oraz wpływowi na zamówienia publiczne. Pod lupę pójdą Krajowe Inteligentne Specjalizacje, zapowiadane są też zmiany w PARP-owskich konkursach i uruchomienie programów „pierwszej prędkości” o szybszym i prostszym systemie aplikowania i wdrażania.
Jakie będą efekty tych zapowiedzi – zobaczymy. Jednak ci przedsiębiorcy, którzy – jak radzą wszyscy eksperci od dotacji – od wielu miesięcy przygotowują się do aplikowania i realizowania projektów, mogą czuć się zaniepokojeni. Na chwilę obecną pozostaje zachować spokój i liczyć na to, że „dobra zmiana” nie zahamuje rozpoczętych już przedsięwzięć, które planowane były według obecnie obowiązujących reguł gry.
W aktualnym numerze sporo miejsca poświęcamy tym regułom, które często sprawiają problemy beneficjentom. Jednym z takich obszarów jest dokumentacja w projekcie szkoleniowym, przez którą poprowadzi Państwa Magdalena Wojdała. Nie tylko jednak w takim projekcie mamy do czynienia z danymi osobowymi, a co za tym idzie – obowiązkiem ich zabezpieczenia. Nasz ekspert, Filip Turyk, zaleca konkretne rozwiązania z tego zakresu, które zapewnią zgodność działań kierownika projektu z ustawą o ochronie danych osobowych. Niejeden beneficjent ma też wątpliwości w zakresie prawidłowego przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego – jak powinno ono wyglądać, by wydatki zostały uznane za kwalifikowalne, wyjaśnia Magdalena Michałowska. Najpierw jednak trzeba zacząć realizować projekt, a do tego niezbędne jest powołanie zespołu i rozdzielenie zadań pomiędzy jego członków. O formalnych aspektach kompletowania załogi przeczytają Państwo w artykule Patrycji Mileckiej, a o specyfice spotkania inaugurującego działania projektowe piszą Anna Dymowska i Joanna Kowal.
Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup PDFPraktyka wskazuje, że organy kontrolujące wydatkowanie środków unijnych podchodzą do spoczywających na beneficjencie obowiązków w sposób bardzo drobiazgowy. Wszelkie uchybienia mogą mieć poważne konsekwencje.
Dokumentowanie szkoleń to obowiązek realizatorów, który sprawia problemy. Świadczą o tym zarówno rozmowy prowadzone z właścicielami przedsiębiorstw, które organizują takie zajęcia, jak i fakt, że cyklicznie organizowane są debaty, konferencje, warsztaty poświęcone temu zagadnieniu. Wprawdzie część działań należy do uczestników szkolenia, ale rolą organizatora jest dopilnować, by zostało to wykonane...
Cały czas dużym zainteresowaniem cieszą się fundusze strukturalne, ale powoli zaczyna wzrastać świadomość, że MŚP mogą korzystać z pieniędzy unijnych, które mają pomagać w rozwiązywaniu problemów technologicznych czy prowadzeniu badań. Jednym ze źródeł wspierających innowacyjność przedsiębiorców jest Program Ramowy Badań i Innowacji Horyzont 2020 (H2020).
Zazwyczaj z dotacji finansowane są środki trwałe lub wyposażenie. Zgodnie z procedurą większości programów pomocowych wypłata dofinansowania następuje w terminie kilku miesięcy po dokonaniu zakupu środka trwałego z własnych funduszy. Do tego czasu przedsiębiorcy zaliczają do kosztów wydatki poniesione na nabyte wyposażenie oraz wprowadzają nabyte środki trwałe do ewidencji i dokonują odpisów amortyzacyjnych....
Właściwie dobrany zespół to podstawa powodzenia wszystkich działań, nie tylko tych związanych z realizacją projektów dofinansowanych ze środków unijnych. Skład każdej załogi musi odpowiadać zadaniom do wykonania, celom do osiągnięcia i możliwościom wynagradzania. W przypadku starania się o dotację unijną w nowej perspektywie warto traktować kadrę projektu na równi z tworzeniem pomysłu na projekt.
Jeśli chce się wygrać mecz, warto się starać od pierwszego do ostatniego gwizdka, a nie grać tak, jak przeciwnik pozwala. Spotkanie zespołu projektowego, zwane kick-off meeting, to dobry punkt wyjścia do realizacji projektu. Jak je przygotować, co powinno się na nim wydarzyć, a jakich błędów warto się wystrzegać?
W poprzednim wydaniu Dotacji i Funduszy znaleźli Państwo szereg przestróg i zaleceń dotyczących fazy koncepcyjnej, aplikowania i realizowania dofinansowanego projektu. Przegląd krytycznych momentów musi obejmować jednak też te z obszaru rozliczania przedsięwzięcia.
Większość projektów badawczo-innowacyjnych (RIA) i innowacyjnych (IA) w Programie Ramowym Badań i Innowacji Horyzont 2020 (H2020) wymaga zaangażowania i współpracy zagranicznych partnerów. Powstające konsorcja mają swojego lidera w postaci koordynatora, który ma największy wpływ na realizację działań w projekcie.
Podstawowym obowiązkiem każdego podmiotu przetwarzającego dane osobowe jest ich zabezpieczenie. Podmiot realizujący projekty unijne zasadniczo będzie działał na podstawie umowy powierzenia, która nakłada na niego konieczność realizowania wyłącznie celów, jakie zostały opisane w umowie oraz zabezpieczenia danych.
Niewątpliwie dla wszystkich beneficjentów realizujących współfinansowane projekty istotne jest prawidłowe przeprowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, tak aby wydatki te zostały uznane za kwalifikowalne. Jak to zrobić?
Szefowie polskich firm widzą w działalności B+R+I szansę na zwiększenie przychodów i ekspansję na nowe rynki. Może im w tym pomóc dostęp do szeregu instrumentów wsparcia, w tym funduszy UE. Szczególną szansą dla przedsiębiorców są ustanawiane przez NCBR programy wspierające działalność B+R, które do podziału mają ponad 3,85 mld euro.
Polacy w świecie postrzegani są jako bardzo przedsiębiorczy i innowacyjny naród. Takiej ocenie często towarzyszy uznanie ze strony innych narodów. Historię polskiej wynalazczości budowali Jan Heweliusz (peryskop), Ignacy Łukasiewicz (podwaliny branży naftowej) czy bardziej współcześnie Józef Hofmann (wycieraczki samochodowe, spinacz biurowy).
Specjalne Strefy Ekonomiczne (SSE) stanowią atrakcyjną alternatywę lub uzupełnienie dla licznych zachęt inwestycyjnych w postaci dotacji ze środków unijnych i krajowych czy preferencyjnych kredytów lub pożyczek. Oferują inwestorom ulgi podatkowe, ułatwienia w zatrudnianiu pracowników oraz dobrze przygotowane tereny pod inwestycje.
Fundacja Międzynarodowy Inkubator Kobiet Biznesu i magazyn „Businesswoman & life” zapraszają na V POLISH BUSINESSWOMAN CONGRESS, który odbędzie się 1 i 2 kwietnia 2016 roku (piątek i sobota), w godzinach 10.00-18.00, w hotelu Gromada Lotnisko przy ul. 17 stycznia 32 w Warszawie. To jedyne w swoim rodzaju seminarium, podczas którego wystąpią uznani mówcy, wielkie osobowości polskiej sceny biznesowej...
Tematy omawiane w poprzednich numerach:
Dodaj do ulubionych - opcja jest dostępna tylko dla aktywnych prenumeratorów.
Pełna funkcjonalność serwisu z wyłączeniem możliwości pobierania wydań w formacie PDF.