Innowacja – hasło, które po raz kolejny daje o sobie znać na łamach naszego magazynu. Wszystko za sprawą Banku Gospodarstwa Krajowego, który 29 stycznia zakończył nabór wniosków w ramach poddziałania 3.2.2. pn.”Kredyt na innowacje technologiczne” Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Projekt cieszył się wielkim zainteresowaniem potencjalnych beneficjentów – 494 firmy złożyły wniosek o dofinansowanie. Co nie mniej interesujące – łączna wartość wnioskowanych dotacji aż pięciokrotnie przekroczyła dostępną pulę środków programu. Jego twórcy zgodnie mówią, że o otrzymaniu dofinansowania decydować będzie ocena jakości projektów.
Temat innowacyjności porusza także Piotr Koziróg przy okazji nowego planu wdrożenia projektów innowacyjnych w związku z polską pułapką średniego rozwoju, w którą ugrzęźliśmy od pewnego czasu, co potwierdzają dane rankingu Global Innovation Index. Magdalena Wojdyła przekonuje, że ów zarzut ma rację bytu ze względu na brak odpowiednich inwestycji w zakresie poszerzania innowacyjności gospodarki. Wątek innowacji – w nie mniejszym stopniu – jest istotny przy przyznawaniu dotacji unijnych o czym pisze Alicja Grzegorek, rozwiewając przy okazji 10 najpopularniejszych mitów odnoszących się do beneficjentów środków z UE.
Wiele miejsca poświęciliśmy różnym aspektom zarządzania projektem. Właściwe administrowanie jest istotnym elementem całego procesu dotacyjnego. Po pierwsze, radzimy jak uniknąć czy zminimalizować ryzyko wystąpienia komplikacji na każdym z etapów prowadzenia projektu. Po drugie przedstawiamy narzędzie – PRINCE2, które może okazać się rozwiązaniem na wiele bolączek związanych ze specjalistyczną metodyką stosowanych w projektach. W dalszej kolejności odpowiadamy na pytanie w jaki sposób prawidłowo przygotować dokumentację ochrony danych osobowych w projektach unijnych. I ostatnie, nie mniej istotne zagadnienie – podpowiadamy jak właściwie i efektywnie starać się o dofinansowanie zakupu wartości niematerialnych i prawnych, które to mogą stanowić o nowej jakości naszego przedsiębiorstwa, a co za tym idzie – o innowacyjności. W całym zamieszaniu związanym z palącym problemem innowacji, nie zapominamy o środowisku, finansach w projekcie czy profesjonalnym Europejskim Funduszu Społecznym.
Pobranie wydania w formie pliku PDF możliwe dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup PDFOd lat krążą legendy o tym, jak to się „dostaje pieniądze za nic” albo jak „wszystko jest ustawione i nie da się uzyskać dofinansowania bez wysoko postawionej cioci”. Ci, którzy otrzymali dotację z Unii Europejskiej, twierdzą, że mieli genialny projekt i to żaden problem. Ci, którym się nie powiodło – że bez znajomości nie jest to możliwe. Kolejna grupa mówi, że nie warto, bo to za małe kwoty, żeby...
Europejski Fundusz Społeczny (EFS) powstał, by wspierać rozwój społeczno-gospodarczy wszystkich krajów członkowskich. W centrum jego działań zawsze są ludzie, szczególnie ci, którzy mają trudności w odnalezieniu się na rynku pracy. W okresie 2014-2020 środki z Europejskiego Funduszu Społecznego będą wykorzystywane na dwóch poziomach: krajowym i regionalnym.
W poprzednim numerze opisane zostały formalności niezbędne przed rozpoczęciem realizacji działań szkoleniowych czy doradczych. Jednak zasadnicza część dokumentowania uczestnictwa w poszczególnych formach wsparcia odbywa się w czasie ich trwania.
Nowa perspektywa dotacji unijnych na lata 2014-2020 przed jej ogłoszeniem była wielką niewiadomą wśród potencjalnych wnioskodawców z sektora przedsiębiorstw. Niepewność ta wiązała się z brakiem wiedzy na temat dostępności środków i ich przeznaczenia. Ich obawy nie były bezzasadne, ponieważ proces przygotowywania dokumentacji poszczególnych Programów Operacyjnych przedłużał się, co generowało kolejne...
W roku 2014 odbyły się ostatnie konkursy z puli pieniężnej UE z drugiego okresu programowego dla Polski 2007-2013. Nowe środki przyznane na lata 2014-2020 zostały uruchomione pod koniec 2015 roku. Harmonogramy naborów wniosków na rok 2016 przedstawiają możliwości pozyskania funduszy dla beneficjentów m.in. na inwestycje z zakresu odnawialnych źródeł energii (OZE) oraz efektywności energetycznej, będące...
Zakup środków trwałych jest często głównym elementem projektów finansowanych z dotacji. Jednak w zależności od rodzaju projektu i przeznaczenia środków trwałych inne są zasady kwalifikowalności tych wydatków.
Niniejszy artykuł kontynuuje prezentację wskazówek, z którymi należy się liczyć w odpowiednich fazach projektu inwestycyjnego, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia komplikacji. Prezentowane informacje oraz rady mają ten walor i wydają się o tyle cenne, że opierają się przede wszystkim o dobre praktyki oraz przegląd doświadczeń autora, w tym sytuacji, z którymi spotykali się beneficjenci na przestrzeni...
Wartości niematerialne i prawne stanowią składnik majątku przedsiębiorstwa, który często jest przedmiotem zakupu w projektach dofinansowanych ze środków UE. Rozważania na temat tego składnika należałoby rozpocząć od definicji – czym jest wartość niematerialna i prawna oraz co może być tego typu aktywem?
Rażąco niska cena jest jednym z najistotniejszych problemów systemu zamówień publicznych. W orzecznictwie podkreśla się, że zamawiający powinien odrzucić ofertę, która proponuje cenę rażąco niską w stosunku do przedmiotu zamówienia.
Czasami podczas aplikowania o dotacje unijne napotykamy w wytycznych na zapis o konieczności realizowania projektu unijnego przy wykorzystaniu specjalistycznej metodyki zarządzania projektami, np. PRINCE2.
29 stycznia Bank Gospodarstwa Krajowego zakończył nabór wniosków w ramach poddziałania 3.2.2 pn. „Kredyt na innowacje technologiczne” Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Zainteresowanie było ogromne – 494 firmy złożyły wniosek o dofinansowanie, a wartość wnioskowanych dotacji pięciokrotnie przekracza dostępną pulę środków. O przyznaniu dofinansowania zadecyduje ocena jakości projektów – otrzymają...
Wysoka konkurencyjność gospodarki jest skorelowana z efektywnymi inwestycjami w nowatorskie rozwiązania, które z powodzeniem są wdrażane na wolnym rynku. W Polsce od dłuższego czasu jest to problematyczne, co potwierdza ostatni ranking Global Innovation Index, który wskazuje poziom innowacyjności krajów.
Tematy omawiane w poprzednich numerach:
Dodaj do ulubionych - opcja jest dostępna tylko dla aktywnych prenumeratorów.
Pełna funkcjonalność serwisu z wyłączeniem możliwości pobierania wydań w formacie PDF.