23 grudnia 2019 r. MF wydał objaśnienia podatkowe w sprawie Mechanizmu Podzielonej Płatności (dalej: MPP). Objaśnienia rozstrzygają liczne - zgłaszane przez podatników - wątpliwości, w tym m.in. kwestię zapłaty kartą płatniczą, wpłaty na rachunek walutowy, zbiorczej płatności w systemie MPP, potrąceń, wpłat na rachunek komornika czy rozliczeń z ubezpieczycielem. MF opracował także zasady dokonywania korekt związanych z obowiązkowym MPP. W publikacji przedstawiamy główne zasady stosowania obowiązkowego MPP oraz wyjaśnienia MF dotyczące korekt.
Objaśnienia z 23 grudnia 2019 r. stanowią materiał uzupełniający do objaśnień z 29 czerwca 2018 r. odnoszących się do fakultatywnego mechanizmu podzielonej płatności. Podatnicy, którzy zastosują się do zasad opisanych w objaśnieniach, są objęci ochroną wynikającą z przepisów Ordynacji podatkowej.
Objaśnienia z 23 grudnia 2019 r. dotyczą takich zagadnień, jak:
- oznaczenie faktury,
- obowiązek przyjęcia płatności,
- obowiązek posiadania rachunku rozliczeniowego,
- obligatoryjny MPP a faktoring,
- MPP a potrącenie wierzytelności,
- płatności w walutach obcych,
- sankcje z kks związane z obligatoryjnym MPP,
- wpływ MPP na koszty,
- korygowanie rozliczeń,
- dyspozycyjność środków na rachunku VAT,
- uwalnianie środków na rachunku VAT,
- płatności zbiorcze,
- zaliczki w MPP,
- nowe wzory deklaracji.
W artykule prezentujemy najważniejsze tezy wynikające z objaśnień MF z 23 grudnia 2019 r., istotne dla stosowania MPP w praktyce. Przestawiamy je w tabeli.
Pozostałe 85% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.
Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.
Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu