Unijne pieniądze

Tylko on-line nr 14/2017

Rozmowa o tym, czy można jeszcze dofinansować wyposażenie hali produkcyjnej, czy też wszystkie zakontraktowane pieniądze pochodzące z UE przeznaczane są na budowę centrów badawczych. Z jakimi problemami przedsiębiorcy spotykają się podczas realizacji projektów i na co zwrócić uwagę już na etapie opracowywania wniosku. I co tak naprawdę wydarzy się jeszcze w 2017 roku? Na pytania Kingi Kołaty odpowiada Dariusz Stronka, Prezes Zarządu BND Biznes Nauka Dotacje Sp. z o.o.

Pracuje Pan w branży doradczej od kilkunastu lat. Czy można zaobserwować zmiany w zainteresowaniu dotacjami?

Na pewno ilościowo nie – nadal podobna liczba firm interesuje się finansowaniem zewnętrznym. Teraz jednak więcej firm otwartych jest na nowości, ambitnych, szukających nowych rozwiązań i technologii. Przedsiębiorcy są coraz częściej zainteresowani prowadzeniem prac badawczo-rozwojowych, tworzeniem własnych komórek badawczych, które przystosowane są do ich wewnętrznych potrzeb. Znacząco zmieniło się natomiast podejście do lokalizacji inwestycji. Widoczna jest coraz większa migracja przedsiębiorstw na ścianę wschodnią. Zjawisko to wiąże się z większym dofinansowaniem dostępnym w województwach warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim czy podkarpackim. Mikro i małe firmy mogą dostać nawet do 70% dofinansowania kosztów budowy czy też zakupu środków trwałych (dla porównania w województwie wielkopolskim mamy tylko 45% dla tej samej kategorii firm). Dla niektórych jest to na tyle istotna różnica, że postanawiają zmienić lokalizację inwestycji, utworzyć oddział czy nawet zmienić adres siedziby firmy.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę

Zobacz również

Dwa słowa o OZE ...

DiF_12_57.jpg

Najwięcej pytań dotyczących konkursów związanych z OZE dotyczy dwóch kwestii. Pierwsza z nich wiąże się z wysokością zwrotu, na jaką można liczyć. Druga to, w jaki sposób przygotować skutecznie wniosek aplikacyjny. W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na oba pytania, przybliżając Państwa do osiągnięcia sukcesu, a w efekcie wdrożenia inwestycji w życie.

Czytaj więcej

MŚP czy nie MŚP – jak prawidłowo wyznaczyć status przedsiębiorstwa?

Określenie statusu przedsiębiorstwa nie jest wcale taką oczywistą sprawą. Definicja MŚP bywa różnie rozumiana. Wynika to z nieco odmiennych wytycznych wynikających z ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz zaleceń Komisji Europejskiej (art. 1 zał. I do Rozporządzenia Komisji (WE) nr 800/2008 z dnia 6 sierpnia 2008 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne ze wspólnym rynkiem w zastosowaniu art. 87 i 88 Traktatu).

Czytaj więcej

„Mała” ustawa o innowacyjności - znaczący krok ku lepszemu

DiF_11_59.jpg

W sprawnej procedurze legislacyjnej Sejm nietypowo, bo jednogłośnie, uchwalił tym razem rządowy projekt tzw. „małej” ustawy o innowacyjności. Za jej przyjęciem z poprawkami opowiedział się także w całości Senat. Z podpisem nie zwlekał Prezydent RP, a niezwłoczna publikacja w Dzienniku Ustaw sprawi, że dobre zmiany mają odczuć wszyscy, a zwłaszcza świat nauki i otwartego na innowacje biznesu.

Czytaj więcej

Numer bieżący

Przejdź do

Partnerzy

Reklama