Prezentujemy szczegóły dotyczące programu POWER oraz tych działań w ramach RPO, w ramach których przyznawane będą środki z EFS. Analizujemy kryteria istotne dla sukcesu projektu, wskazujemy jak w praktyce zrealizować wymogi stojące przed beneficjentami.
Wokół dotacji unijnych narosło już wiele mitów, legend i nieporozumień. Przede wszystkim „dotacje są dla wszystkich, ale nie dla każdego”. Nie pamiętam już kiedy po raz pierwszy i z czyich ust usłyszałem to zdanie, ale bardzo mi się spodobało, bo uważam że w prostych słowach idealnie oddaje sens całego mechanizmu redystrybucji środków unijnych.
Osiągnięcie priorytetów określonych w Strategii Europa 2020, które zakładają inteligentny i zrównoważony rozwój, sprzyjający włączeniu społecznemu, zależą w ogromnym stopniu od jakości kapitału ludzkiego. Fundusze przeznaczone na edukację w perspektywie 2014-2020 mają wspierać działania, w których obywatele przez jak najdłuższy okres życia i przy wykorzystaniu różnych metod uzyskują kompetencje i kwalifikacje...
Na lata 2014-2020 samorządy województw dostały do dyspozycji kwotę aż 31 mld euro. Stanowi to 40% kwoty przyznanej Polsce w ramach polityki spójności. Podział tej kwoty między poszczególne województwa odbył się po konsultacjach ministerstwa z urzędami marszałkowskimi i opierać się miał na ich potrzebach rozwojowych.
15 grudnia 2015 r. Komisja Europejska zatwierdziła Program Interreg Litwa – Polska, stanowiący jeden z czternastu programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej oraz jeden z siedmiu programów transgranicznych. Program Litwa – Polska jest kontynuacją Programu Litwa – Polska – Rosja realizowanego w latach 2007-2013.
W poprzednim numerze opisane zostały formalności niezbędne przed rozpoczęciem realizacji działań szkoleniowych czy doradczych. Jednak zasadnicza część dokumentowania uczestnictwa w poszczególnych formach wsparcia odbywa się w czasie ich trwania.
Europejski Fundusz Społeczny (EFS) powstał, by wspierać rozwój społeczno-gospodarczy wszystkich krajów członkowskich. W centrum jego działań zawsze są ludzie, szczególnie ci, którzy mają trudności w odnalezieniu się na rynku pracy. W okresie 2014-2020 środki z Europejskiego Funduszu Społecznego będą wykorzystywane na dwóch poziomach: krajowym i regionalnym.
Dokumentowanie szkoleń to obowiązek realizatorów, który sprawia problemy. Świadczą o tym zarówno rozmowy prowadzone z właścicielami przedsiębiorstw, które organizują takie zajęcia, jak i fakt, że cyklicznie organizowane są debaty, konferencje, warsztaty poświęcone temu zagadnieniu. Wprawdzie część działań należy do uczestników szkolenia, ale rolą organizatora jest dopilnować, by zostało to wykonane...
Następna
strona
Dodaj do ulubionych - opcja jest dostępna tylko dla aktywnych prenumeratorów.
Pełna funkcjonalność serwisu z wyłączeniem możliwości pobierania wydań w formacie PDF.