Młode, dopiero rozwijające się start-upy najczęściej miewają dwa kluczowe problemy do rozwiązania: znalezienie środków na działalność i zdobycie nowych klientów. Oba czynniki decydują o przyszłości firmy, ale żaden z nich nie jest łatwy do osiągnięcia. Z pomocą przychodzą aniołowie biznesu, którzy oferują obiecującym start-upom wsparcie finansowe i merytoryczne oraz pomoc w zarządzaniu.

Kiedy aniołowie biznesu decydują się zainwestować w start-up?

Start-upy wobec polskiego rynku

Niezależnie od modelu rozwoju start-upu, który może być nastawiony na inwestycje, produkt czy klienta, każda młoda firma musi przejść przez pewne wspólne etapy prowadzące do osiągnięcia pożądanej dojrzałości. Od fazy idei, pomysłu, poprzez formowanie i walidację, aż do skalowania i wykształcenia stabilnej firmy przynoszącej coraz większe zyski. Na każdym poziomie niezbędne jest zdobywanie doświadczenia i finansowanie, które coraz częściej można uzyskać również w Polsce. Twórcy raportu Start-up Poland ustalili, że na polskim rynku w zeszłym roku funkcjonowało niemal 2500 start-upów a liczba ta stale rośnie. To informacja o tyle ciekawa, że stwarza podstawy do rozwijania w państwie ekosystemu start-upowego, który nie tylko wspiera technologicznie młode firmy, ale również błyskawicznie reaguje na wymagania tej społeczności. Dowody można znaleźć już teraz w postaci akceleratorów, inkubatorów, programów wsparcia start-upów, również tych rządowych. Przykładem jest przedstawiony podczas kongresu Impact’16 w Krakowie projekt Start In Poland. Do tego pojawia się coraz więcej wydarzeń networkingowych (Wolves Summit, Bitspiration) oraz sieci inwestorów. Mimo że Polska nadal nie widnieje w czołówce miejsc, w których warunki najbardziej sprzyjają rozwojowi biznesu, to jest na doskonałej drodze do wprowadzenia pozytywnych zmian. Również możliwości inwestycyjne stają się coraz szersze tak w przypadku dojrzałych start-upów, jak i tych we wcześniejszej fazie.

Pozostałe 85% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Zobacz również

Tylko on-line nr 17/2018

Rozwój czy modernizacja?

W dotychczasowej pracy controllera przewidywalność prognoz długoterminowych można było opierać na standardowych procedurach wypracowanych i funkcjonujących od wielu lat w organizacji. Dzisiaj, w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu biznesowym i niepewności co do prognoz na poziomie wskaźników makroekonomicznych oraz dynamicznie zmieniającym się rynku spowodowanym kryzysem, pewność prognozy planów jest obarczona zdecydowanie większym ryzkiem niż w czasach stabilizacji rynkowej.

Czytaj więcej

Sukcesja gospodarcza. Zapewnij ciągłość finansowania

Wspieranie działalności gospodarczej może przybierać wiele form. Najczęściej myślimy o dotacjach, pożyczkach preferencyjnych, ulgach i odpisach podatkowych. Ale wspieranie działalności gospodarczej to także zapewnienie ciągłości finansowania przedsiębiorstwa. Ciągłość ta musi być zachowana także w sytuacji kryzysowej. Jak to zrobić? Odpowiedzią jest sukcesja gospodarcza.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama