W jaki sposób zaoszczędzić czas, aby efektywniej i przy wsparciu odpowiednich narzędzi nim zarządzać? Automatyzacja procesów biznesowych (Robotic Process Automation, RPA) stanowi słowo klucz do znalezienia odpowiednich rozwiązań. Automatyzować można zarówno procesy biznesowe, jak i produkcyjne, wspólny mianownik stanowi wykluczenie lub ograniczenie pracy ludzkiej i zastąpienie jej poprzez wdrożenie do działalności przedsiębiorstwa dedykowanych systemów informatycznych czy robotów.

Do zastosowania w przemyśle – automatyzacja i robotyzacja

Żyjemy w czasach, w których ilość danych generowana z procesów i otaczającego nas świata jest największa w historii. Trzecia rewolucja przemysłowa dała automatyzację wybranych procesów. Przemysł zmienił się znacząco od tamtego czasu. Nauczyliśmy się wykorzystywać pozyskiwane dane do łączenia procesów i robotyzacji oraz tworzenia dedykowanych rozwiązań dla nowych produktów, dostosowanych do potrzeb klienta. Kluczowe pozostają powtarzalność i standaryzacja, a także wspieranie pracy przez maszyny i narzędzia IT. Trwająca obecnie czwarta rewolucja przemysłowa pozwala na swobodne łączenie maszyn i urządzeń przy wykorzystaniu zdigitalizowanego ekosystemu dzięki integrowaniu strumieni danych na różnych płaszczyznach. Napędza także rosnący popyt na automatyzację procesów operacyjnych (biznesowych) w przedsiębiorstwach. Pandemia COVID-19, która przyczyniła się do rozpoczęcia trybu pracy zdalnej, poniekąd wymusiła przyśpieszenie wdrażania rozwiązań pozwalających na automatyzację pracy na szeroką skalę, co przyczyniło się do zwiększenia inwestycji w cyfryzację. Wyzwaniem dla przedsiębiorców był dobór odpowiednich narzędzi, m.in. w zakresie współdzielenia dokumentów – popularny DropBox, sprawnego umawiania spotkań – aplikacja Microsoft Teams i Zoom, czy samego zarządzania kalendarzem i zadaniami pracowników – aplikacja Trello, oraz debiutujące polskie rozwiązanie ICProject. Ponadto przemodelowano obsługę klienta, zamiast spotkań na żywo zadebiutowały telekonferencje. Obsługa formalno-prawna przekształciła się w pracę na dokumentach z partnerami zewnętrznymi w trybie online, np. PandaDoc. Ułatwieniem do zatwierdzania dokumentów stały się podpisy cyfrowe – profil zaufany, podpis kwalifikowany. Na tempo prac i redukcję kosztów przeprowadzania transakcji, szczególnie na rynku nieruchomości, popularność zdobyły „smart kontrakty”.

Zarządzanie procesowe pomaga skutecznie reagować na zmieniające się otoczenie biznesowe, umożliwiając tym samym optymalny wybór procesów do automatyzacji. Zrobotyzowana automatyzacja ma zastosowanie przy odpowiednim podejściu procesowym i może przynieść szereg korzyści. Do oceny rozwiązań należy odpowiednia identyfikacja rodzajów kosztów dla zrobotyzowanej automatyzacji procesów biznesowych w odniesieniu do procesów biznesowych, a także zbadanie, czy RPA przyczynia się do redukcji kosztów w przedsiębiorstwie.

Pozostałe 69% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Zobacz również

Znak towarowy UE – sposób na lepsze zarządzanie aktywami własności intelektualnej?

Znak towarowy UE – sposób na lepsze zarządzanie aktywami własności intelektualnej?

Wspierany przez Komisję Europejską i EUIPO Ideas Powered for Business SME Fund jest przeznaczony dla małych i średnich przedsiębiorstw, które pragną rozwijać swoje strategie w dziedzinie własności intelektualnej i chronić swoje prawa własności intelektualnej na poziomie krajowym, regionalnym i unijnym. Fundusz umożliwia m.in. ubieganie się o zniżkę w wysokości 50% na opłatę za zgłoszenie unijnego znaku towarowego. Wsparcie z Funduszu może być doskonałą okazją do wzmocnienia przedsiębiorstw, które do tej pory nie chroniły swoich praw własności intelektualnej w ten sposób. Należy pamiętać jednak, że środki z Funduszu nie są nieograniczone, a zgłoszenia o dofinansowanie należy dokonać w jednym z wyznaczonych okien czasowych w 2021 r.

Czytaj więcej

Analiza najnowszego projektu nowelizacji kodeksu spółek handlowych

Analiza najnowszego projektu nowelizacji kodeksu spółek handlowych

Nie ulega wątpliwości, że wprowadzenie w polskim prawie kompleksowej regulacji dotyczącej grup kapitałowych jest czymś pożądanym od wielu lat – nie tylko przez doktrynę i teorię, ale również przez sam biznes, który z braku przepisów często działa na grząskim, niepewnym gruncie. Z tego zresztą powodu w przeszłości powstawały już projekty takich przepisów. Jednak nowelizacja kodeksu spółek handlowych w takim kształcie, jaki proponuje nam obecnie ustawodawca, może wywołać więcej chaosu i zamieszania i przynieść więcej złego niż dobrego.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama