Kiedy przedsiębiorca może skorzystać z ulgi na start

Agata Pinzuł   Dotacje i fundusze 20/2018 Tylko on-line
30 kwietnia 2018 r. weszły w życie korzystne zmiany dla przedsiębiorców. Jedną z nich jest wprowadzenie ulgi na start dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą. Polega ona na zwolnieniu z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne przez okres pierwszych 6 miesięcy prowadzenia działalności. Po upływie tego czasu przedsiębiorca może przez 2 lata opłacać składki na ubezpieczenia społeczne na preferencyjnych zasadach. Ulga obejmuje tych przedsiębiorców którzy rozpoczęli działalność 30 kwietnia br. lub później.

Od 30 kwietnia 2018 r. osoby rozpoczynające działalność gospodarczą mogą skorzystać z 6-miesięcznego zwolnienia w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne  pod warunkiem, że nie będą jej wykonywać dla pracodawcy, na rzecz którego:

  • w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym świadczyli pracę w ramach stosunku pracy (lub spółdzielczego stosunku pracy) i
  • wykonywali czynności wchodzące w zakres rozpoczętej działalności.

Z tego przywileju mogą skorzystać zarówno początkujący przedsiębiorcy, jak i osoby, które ponownie podejmą działalność gospodarczą  po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia zawieszenia bądź zakończenia poprzedniej (art. 18 ust 1. ustawy - Prawo przedsiębiorców) i którzy nie będą  jej świadczyć dla swojego byłego pracodawcy u którego byli zatrudnieni w bieżącym lub poprzednim roku.

Z ulgi na start  nie skorzystają:

  • przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli działalność gospodarczą przed 30 kwietnia 2018 r.,
  • osoby współpracujące przy prowadzeniu działalności z początkującym (lub wznawiającym działalność)  przedsiębiorcą  (tj. małżonek, dziecko własne, dziecko drugiego małżonka, dziecko przysposobione, rodzic, macocha, ojczym lub osoba przysposabiająca -  jeżeli pozostaje z nim we wspólnym gospodarstwie domowym).

Ulga na start nie obejmuje ubezpieczenia zdrowotnego, a to oznacza, że w okresie zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, przedsiębiorca ma jednak obowiązek opłacania składki zdrowotnej. Zatem w tym czasie może skorzystać z opieki zdrowotnej, ale z płatnego zasiłku z ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego już  nie.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Drukuj

Zobacz również

Archiwum