Tematyka compliance od dłuższego już czasu cieszy się w Polsce coraz większym zainteresowaniem. Wprawdzie nie można jeszcze powiedzieć, że standardy compliance powszechne, ale z pewnością kolejni przedsiębiorcy stają przed wyzwaniem ich wdrożenia. Różne mogą być tego przyczyny. Niektórzy chcą zabezpieczyć swoją firmę przed jak największą liczbą ryzyk pojawiających się na rynku, inni dostosowują się do wymagań narzucanych przez kontrahentów, a jeszcze inni – chociaż tych obecnie jest najmniej – dostosowują się do wewnętrznych wymogów rynku, na którym funkcjonują.

Niezależnie jednak od tych powodów takie działania stanowią z pewnością krok w dobrą stronę i pozwalają spokojniej patrzeć w przyszłość. Jest to szczególnie ważne, jeżeli weźmie się pod uwagę liczbę zmian, a także szczególną sytuację wynikającą z szerzenia się pandemii COVID-19. W tym kontekście warto wskazać pozytywne przykłady regulujące kwestię zgodności w danym sektorze gospodarki. Taką egzemplifikacją są m.in. standardy obowiązujące spółki notowane na GPW. W 2018 r., czyli już jakiś czas temu, przyjęte zostały „Standardy rekomendowane dla systemu zarządzania zgodnością w zakresie przeciw-

działania korupcji oraz systemu ochrony sygnalistów w spółkach notowanych na rynkach organizowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie SA”. Warto wobec powyższego bliżej przyjrzeć się tym regulacjom, dokonać ich oceny i zastanowić się nad możliwością ich dalszej implementacji. Jednocześnie należy pamiętać, że przyjęte standardy mają charakter ogólny, a wprowadzenie szczegółowych rozwiązań będzie zależało już od poszczególnych spółek.

Po pierwsze, kodeks antykorupcyjny

Nie bez powodu wśród standardów GPW na pierwszym miejscu wskazano konieczność wprowadzenia kodeksu antykorupcyjnego. Niewątpliwie jest to bowiem plaga naszych czasów niezależnie od rodzaju rynku. Przyjęcie wewnętrznego kodeksu antykorupcyjnego stanowi jasny sygnał ze strony zarządzających, że tego typu zjawiska nie będą tolerowane w ramach danej spółki. Dobrą praktyką jest, aby przy pierwszych kontaktach z nowym kontrahentem wymienić się takim kodeksem i ocenić, czy i w jakim stopniu nasza polityka antykorupcyjna pozostaje zgodna.

Pozostałe 83% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Zobacz również

Odpowiedzialność biura rachunkowego

DiF_34_12.jpg

Każda firma na pewnym etapie rozwoju staje przed decyzją, czy skorzystać z usług zewnętrznej profesjonalnej firmy księgowej, czy zatrudnić księgową/ego. Większość przedsiębiorstw decyduje się ostatecznie na powierzenie prowadzenia księgowości firmie zewnętrznej. Jak w takim przypadku przedstawiają się zasady odpowiedzialności biura rachunkowego? Za co faktycznie odpowiada biuro wobec swojego klienta? Na ile istotne są zapisy zawartej z biurem rachunkowym umowy? Czy forma prawna, w jakiej działa wybrane biuro rachunkowe, ma znaczenie z punktu widzenia jego odpowiedzialności? Na te oraz kilka innych pytań postaram się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Czytaj więcej

Rada nadzorcza i jej wpływ na działanie przedsiębiorstwa

DiF_34_8.jpg

Rada nadzorcza jest organem powołanym do wykonywania czynności nadzoru we wszystkich dziedzinach działalności spółki. Zakres jej obowiązków oraz uprawnień zależy od formy prawnej spółki i uregulowany jest w Kodeksie spółek handlowych (ksh).

Czytaj więcej

Jak w czasach pandemii utrzymać ład korporacyjny w spółce?

DiF_33_12.jpg

Ład korporacyjny jest zbiorem zasad postępowania zarówno dla organów spółek, jak i – a może przede wszystkim – dla członków tych organów, tj. rady nadzorczej, zarządu i akcjonariuszy. Utrzymanie ładu korporacyjnego w spółkach w ostatnich miesiącach było nie lada wyzwaniem i często wymagało szybkiego przeorganizowania w funkcjonowaniu oraz odnalezienia się w gąszczu nowo uchwalanych przepisów prawnych.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama